Přehled některých zajímavých rostlin
Přehled některých zajímavých rostlin
Uvedeme přehled některých zajímavých, běžných rostlin, které se často pěstují . Je třeba, abyste si rostliny v tomto přehledu doplnili obrázky, které lze nalézt v nějaké knize o rostlinách (Viz dále!) nebo nalézt na internetu.
Suchomilné rostliny
Suchomilné rostliny se ovšem hodí na slunečné stanoviště a je třeba je málo zalévat.
Sukulenty
jsou typické suchomilné rostliny. Vyznačují se tlustými listy. V listech a ve stoncích hromadí množství vody, pomocí které přečkávají období sucha. Patří mezi ně především:
Aloe (Aloe variegata, Aloe vera);
Crasula (Crassula), která zahrnuje množství různých druhů a kultivarů. Když vám rostliny příliš přerostou, lze je radikálně seříznout. Opět obrostou. Řízky lze zasadit do půdy.
Echevérie (Echeveria);
Gastérie (Gasteria);
Hawortie (Haworthia), zvlášť efektní rostlina, která se vyskytuje v mnoha variacích. Časem na rostlině vyroste množství dceřiných výhonů a musíte ji upravit. Můžete tak namnožit množství efektních rostlin pro své známé.
Litops, Živé kameny (Lithops) Jedná se sice o sukulent, ale pěstuje se obtížně. V literatuře lze nalézt nesrozumitelné návody, co se s ním má dělat.
Rozchodník (Sedum) Do bytu se hodí zejména efektní Sedum morganianum. Z odřezků, dokonce i z lístků spadlých na zem, lze vypěstovat nové rostliny. Jinak je rozchodníků velké množství různých druhů. Některé vydrží i vražedné vedro na osluněném balkoně a přečkají zde i zimu.
Další suchomilné rostliny
Bokarna, Nolina, Sloní noha (Beaucarnea recurvata);
Sanseviera, Tchýnin jazyk (Sansevieria);
Juka (Yuca elephantipes) Časem přeroste možnosti vašeho bytu. Lze ji však radikálně seříznout. Oddělky lze zasadit. Řeznou plochu je dobré zatřít stepařským voskem, který koupíte v obchodě s rostlinami.
Rostliny na slunce, které nejsou suchomilné:
Asparágus (Asparagus densiflorus Sprengeri) Jeho listy jsou přeměněné v měkké jehličky. Asparágus vytváří trsy, které později můžete nechat splývat z vyvýšené polohy dolů. Utvoří pěkný koberec. Vadou je, že zadní výhony usychají, jehličky z nich opadávají a působí v bytě nepořádek. Rostlinu je pak vhodné obnovit. Rostlinu lze množit dělením trsu. Rostlině vyhovuje dostatek vláhy.
Rostliny do stínu
Liány:
Jsou to rostliny, původem z pralesů, které snášejí zastíněné stanoviště i klima panelového bytu. Jsou odolné a nenáročné. Vytvářejí dlouhé šlahouny, které se ovíjí kolem opory, lze je k opoře vyvazovat nebo mohou volně splývat z vyvýšené polohy. Lze je snadno zakracovat a množit ve sklenici vody. Patří mezi ně:
Filodendron (Philodendron), ze kterého můžete vypěstovat zelenou stěnu.
Scindapsus (Scindapsus pictus), který můžete nechat šplhat po vlákně kolem celé místnosti. Podobnou rostlinou je Epipremnum pinatum.
Syngonium (Syngonium) Rostlinu lze, samozřejmě, seříznout, ale potom z řezné rány kape delší dobu voda.
Voskovka (Hoya) není sice typickou liánou, spíše se svými nároky podobá suchomilným rostlinám, ale popínavý charakter má také.
Další rostliny do stínu:
Aglonema (Aglanoema commutatum) je zvlášť vynikající rostlinou vhodnou do stínu. Má atraktivní kresbu na listech a lze ji umístit u stěny vzdálené od okna. Snadno se množí řízky ve sklenici vody. Čas od času se na ní objeví drobné květy. Ze záhadných důvodů se pro její pěstování doporučuje vysoká vlhkost vzduchu. Je to nesmysl. V panelovém bytě se skvěle daří. Protože sama od sebe bujně roste, je zbytečné ji hnojit. Pěstujeme-li ji několik desítek let, je potřeba časem uřezávat některé šlahouny a vyvazovat je k opoře. Z původně nevelké rostliny po letech zaplní prostor až 1m do šířky i do výšky, ale možnosti bytu nepřesahuje.
Araukárie (Araucaria heterophylla) vypadá jako pokojový smrček. V bytě se daří. Poškodit ji můžete, když ji necháte stát ve vodě. Po nějakých 10 letech zpravidla přerůstá možnosti vašeho bytu a kácí se, pokud nerostla rovnoměrně na všechny strany. Zpravidla je vám proti srsti pěknou araukárii, na kterou jste si zvykli, ale které se vám do bytu už nevejde, jen tak vyhodit. Někde můžete vidět araukárii, která dorostla do stropu místnosti a její vrchol uhýbá do strany.
Aspidistra (Aspidistra elatior) je velice odolná a nenáročná rostlina. Vydrží všechno kromě slunce.
Cisus (Cissus) je nenáročná rostlina, připomínající pokojovou břízku. Do určité míry roste do výšky, později může splývat dolů. Ze starších rostlin je občas potřeba odstraňovat suché listy či větvičky.
Dracena (Dracaena) se v bytě dobře daří, a to i na temném stanovišti. Zde se však vyvíjí nerovnoměrně. Když ji seříznete, tak se rozvětví. Řízek lze zasadit do půdy.
Fitonie (Fittonia verschaffeltii) je nevelká rostlina s krásnými listy. Prodávají se zejména barevné, i zcela červené, kultivary. Ty se daří lépe než původní zelená rostlina. Základní péče pro ni není ideální. Je vhodné ji zalévat častěji. Může však postačit i zalévání jednou týdně, když ji zalijete více. Při nedostatku vláhy vadne. Někdy to lze zachránit opětovným vydatným zalitím. Při horším poškození je třeba odříznout nepoškozené výhony rostliny a opět ji namnožit ve sklenici vody.
Pelea, Knoflíkovka (Pellaea rotundifolia) je vděčná, nenáročná, nevelká kapradina. Ze starších rostlin opadávají lístky.
Spatifilum (Spatiphyllum) nějaký rok vydrží v dobrém stavu, a to i ve značně zastíněné poloze,
Zamiokulkas (Zamioculcas) může růst i v tmavší poloze, ale moc se tam nedaří. Jinak se svými nároky blíží spíš suchomilným rostlinám.
Univerzální rostliny
Tyto rostliny nemají zvláštní nároky na stanoviště a vynaloženou péči. Patří k nim:
Chlorofytum, Zelenec (Chlorophytum comosum), který roste v trsech, ze kterých vyrážejí dlouhé šlahouny s dceřinými rostlinami. Ty lze oddělit a zasadit.
Plektrantus (Plectranthus), který nejlépe splývá dolů z vyvýšené polohy.
Peperomie, Pepřinec (Peperomia), který se vyskytuje v množství různých variací. Odolný a zajímavý je především kultivar se silnějšími, panašovanými (žlutě žíhanými) listy, který připomíná suchomilnou rostlinu.
Mimořádně nenáročné rostliny jsou:
Africká kopřiva (Coleus blumei);
Tradeskancie (Tradescantia).
Nevhodné rostliny
Uvedeme několik rostlin, které jsou natolik atraktivní, že by je řada pěstitelů měla ráda ve své sbírce, přestože jsou pro pěstování v panelovém bytě nevhodné. Udrží se zde při základní péči, v příznivém případě, nanejvýš několik let a nejsou v dobrém stavu. Jedná se o tyto rostliny do stínu:
Alokázie (Alocasia lowii);
Diefenbachie (Diffenbachia);
Maranta (Maranta) a příbuzné rostliny:
Kalatea (Calathea);
Ktenante (Ctenanthe);
Stromante (Stromanthe).
Kvetoucí rostliny
V bytě lze pěstovat i některé atraktivní kvetoucí rostliny. Světlé stanoviště jim vyhovuje, prudké slunce však ne. Vydrží v dobrém stavu i několik měsíců. Některé lze přivést opakovaně do květu. Vyžaduje to však dlouhodobou speciální péči, kdy rostlina není atraktivní. Pro řadu pěstitelů bývá proto výhodnější si po odkvětu pořídit rostlinu novou.
Afelandra (Aphelandra squarosa) ztrácí brzy na kvalitě a je do panelového bytu celkově nevhodná.
Pryšec, Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherima) Prodává se před vánoci s efektními červenými listy na vrcholku. Ty jí vydrží několik měsíců. Pak z ní vyroste celkem úhledná zelená rostlina, která však vyžaduje dost místa. Náročnou speciální péčí (zatemňováním) ji lze opět přivést do květu, ale je mnohem jednodušší si o vánocích koupit rostlinu novou.
Balzamínka, Netýkavka (Impatiens) má efektní červené květy. Nepočítá se s ní pro dlouhodobé pěstování. Během jedné sezóny však vydrží v dobrém stavu.
Kalanchoe (Kalanchoe) vydrží dlouhodobě. Opětné přivedení do květu vyžaduje speciální péči. Podobá se suchomilným rostlinám.
Africká fialka (Saintpaulia ionatha). Lze ji dlouhodobě pěstovat jako kvetoucí rostlinu.
Bromelie (Aechmea fusciata, Guzmania lingulata, Vrisea splendens aj.) jsou atraktivní rostliny, které vydrží v květu a v dobrém stavu delší dobu.
Orchideje (Phalenopsis aj.) vydrží v dobrém stavu a kvetou delší dobu.